Ar kada nors girdėjote, kad kompresoriai galėtų būti meno objektais? Pasirodo, kai kur tai yra visiškai įmanoma. Toks dalykas nutiko vienoje Amerikos provincijoje, kur menininkas iš įvairios garaže buvusios technikos ėmė konstruoti ateities žmones. Svarbų vaidmenį atliko elektros generatoriai bei kompresoriai, nes jų didelės apimtys leido suformuoti masyvias ir pastebimas skulptūras.
Idėja – ateitis po civilizacijos žūties
Kaip aiškina menininkas, jo kūrybinis projektas yra tarsi atsakas nuolat pasaulyje gvildenamoms temoms apie globalizacija, globalinį atšilimą ir daugybę problemų, kurios gali neva sugriauti pasaulį. „Mes nuolat esame bauginami žiniasklaidos, kad kažkas baisaus atsitiks, kad mūsų neekologiškas gyvenimo būdas nuves prie visiško gamtos sunaikinimo, kad karas mus visus išžudys, o gal nutiks kokia nors kitokia apokalipsė. Aš su šiais meno kūriniais ir nutariau kvestionuoti tai, ką mes vadiname pabaiga. Ir kas būna po tos pabaigos? Mano manymu, turėtų egzistuoti kažkokios naujos, nebūtinai tobulesnės, gyvybės formos. Tiesiog kažkas tokio, ko nebuvo prieš tai. Taip, kaip Žemė kadaise kūrėsi iš dalelių, kurių buvo visur pilna ore, taip ir dabar naujas gyvenimas formuotųsi iš to, kas yra aplink. Įsivaizdavau, kad katastrofa nesunaikintų tik mano garažo ir leidau sau paeksperimentuoti. Sukūriau iš visokių senų įrankių, prietaisų, net iš mašinoms dažyti skirto kompresoriaus, padarus, kurie ir galėtų būti tos naujos gyvybės formos. Jos neturi šiam pasauliui būdingų ydų – seksizmo, rasizmo, homofobijos, diskriminacijos, ekonominių nelygumų. Jos yra visiškai kitokios, nes ir prigimtis jų kitokia. Prie kiekvieno savo įsivaizduojamo naujo gyvo padaro aš pateikiau šį penkiolikos lapų aprašymą, kuriame aprašau, kaip veiktų šis padaras, kokias funkcijas jis toje visuomenėje atliktų. Pavyzdžiui, kompresoriaus balionas būtų naudojamas kaip tam tikras inkubatorius, kuriame galėtų veistis nauja gyvybė“, – pasakoja menininkas. Pasižvalgius po jo dirbtuves ir ekspozicijos vietą, kyla mintis, ką žmonės mąsto apie šiuos keistus meno kūrinius.
Sulaukė aplinkinių dėmesio
Paaiškėjo, kad gandas apie tokią keistą ekspoziciją netruko apskrieti visos provincijos, kurioje šis žmogus gyvena. Ekspoziciją jis padarė tiesiai ant savo kiemo. Tiesa, kaip sakė, kai kuriuos eksponatus nakčiai įneša į garažą, nes bijo, kad kaimynai gali pavogti. Todėl niekada nepalieka kompresoriaus ir akumuliatorių, pasiima ir naujesnes dar nesudrožtas padangas. Keli žmonės buvo atėję pasižiūrėti šių darbų, taip pat žadėjo ir vietinio laikraščio žurnalistas ateiti parašyti straipsniuką.